سفارش تبلیغ
صبا

سلام مهاجر
لینک های مفید
 • صفحه اصلی
 • نویسندگان

  اهمیت و اعمال شب عید فطر  

  ضمن عرض تبریک و تهنیت پیشاپیش عید سعید عرفانی فطر.

  تذکراً چند نکته در اهمیت و اعمال این شب با عظمت  به عنوان عیدی خدمت شما روزه دارانِ متدین ارائه شده است. (التماس دعا)

        حسن بن راشد می گوید از حضرت سوال کردم: فدایت شوم مردم مى‏گویند: آمرزش و مغفرت بر کسى که ماه رمضان را روزه گرفته در شب قدر نازل مى‏شود. آیا این کلام صحیح است؟

  حضرت فرمودند: اى حسن، کارگر وقتى از عملش فارغ شد اجرتش را مى‏دهند و پایان عمل صائم، شب عید است بنا بر این در شب عید ، مغفرت و آمرزش که پاداش روزه‏داران است نازل مى‏شود.

  عرض کردم: فدایت شوم، چه عملى سزاوار است در این شب انجام بدهیم؟
  حضرت فرمودند: وقتى آفتاب غروب کرد غسل کن و بعد از خواندن نماز مغرب دو دست را بلند کن و بگو:
  « یَا ذَا الطَّوْلِ یَا ذَا الْحَوْلِ یَا ذَا الْجُودِ یَا مُصْطَفِیَ مُحَمَّدٍ وَ نَاصِرَهُ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ وَ اغْفِرْ لِی کُلَّ ذَنْبٍ أَحْصَیْتَهُ عَلَیَّ وَ نَسِیتُهُ وَ هُوَ عِنْدَکَ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ ».
  سپس به سجده برو و صد مرتبه بگو
  : « أَتُوبُ إِلَى اللَّهِ». بعد حوائج خود را از خدا بخواه.

  احیاء شب عید فطر
  رسول خدا ص فرمود: کسی که شب عید فطر را زنده بدارد ، روز که تمام قلب ها بیمیرد ، هرگز قلب او نمیرد [1].

  توصیه ی از علی ع
  سفارش میکنم بشما اى بندگان خدا به پرهیزگارى و ترس از خدا و غنیمت شمردن اطاعت فرمان او تا آنجایی که توانائى دارید . در این چند روزى زندگانی دنیا فانى مى‏ شود و مهیا نمودن کردار نیک براى امر عظیمى که بعد از مرگ شما پیش می آید ، امر میکنم شما را که واگذاری دنیائى که شما را ترک خواهد کرد ، هر چند دوست نمی دارید رهایش کنید. جسم و جان هاى خود در راه تحصیل آن فاسد می کنید. و دوست دارید تجدید آن را . بنا بر این شما مانند سواره‏هااى هستید که راهى را مى‏ پیمایند و بسرعت گذر کرده و بسوى هدف و نشانه‏اى مى‏روند که سرعت آنان طوریست که گویا به آن هدف رسیده‏ اند کسى که به سوى هدف و مقصدى مى‏رود مگر چقدر امید دارد که بماند تا به مقصد رسد ؟ کسى که یک روز را به آخر نمى‏ رساند و مرگى زودرس به سراغ او مى‏آید ، چقدر امیدوار است که در دنیا بماند . پس برای رسیدن به آن به یک دیگر پیشى نگیرید. عزت و افتخار دنیا ، زینتها و نعمت‏ هاى آن شما را به شگفت در نیاورد ، سختىی ‏ها و بدیهاى دنیا شما را بجزع نیاندازد ، زیرا عزت دنیا تمام مى‏ شود و نعمتش واژگونه‏گردد و سختی هاى دنیا نابود می شود و دورانش به آخر می رسد.
  [2]


  [1] . عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ مَنْ أَحْیَا لَیْلَةَ الْعِیدِ لَمْ یَمُتْ قَلْبُهُ یَوْمَ تَمُوتُ الْقُلُوب‏ (ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص: 76)

  [2] ... « أُوصِیکُمْ عِبَادَ اللَّهِ بِتَقْوَى اللَّهِ وَ اغْتِنَامِ طَاعَتِهِ مَا اسْتَطَعْتُمْ فِی هَذِهِ الْأَیَّامِ الْخَالِیَةِ الْفَانِیَةِ وَ إِعْدَادِ الْعَمَلِ الصَّالِحِ لِجَلِیلِ مَا یُشْفِی بِهِ عَلَیْکُمُ الْمَوْتُ فِی أَمْرِکُمْ بِالرَّفْضِ لِهَذِهِ الدُّنْیَا التَّارِکَةِ لَکُمُ الزَّائِلَةِ عَنْکُمْ وَ إِنْ‏ لَمْ‏ تَکُونُوا تُحِبُّونَ‏ تَرْکَهَا وَ الْمُبْلِیَةِ لِأَجْسَادِکُمْ وَ إِنْ أَحْبَبْتُمْ تَجْدِیدَهَا» (طوسى، محمد بن الحسن، مصباح المتهجّد و سلاح المتعبّد ، ج:1 ص: 381 ، مؤسسة فقه الشیعة – بیروت، 1411 ق.  


  [ شنبه 91/5/28 ] [ 2:29 عصر ] [ 1000Hasani ] [ نظرات () ]

  مرغ آزاد شدپرواز مرغ با بال دلاری

  "طیران مرغ دیدی"؟ ندیدی!
  "ای! بی خبر بی کوش که با خبر شود"
  "مرغ آزاد شد" و به هفت و چهار رسیده
  تو در صف پینج و هفت می خوابی

   انقلاب مرغی به ثمر نشست و مرغان حتی در قم هم آزداد شد!.  همین آخر شعبان یا اول ماه رمضان بود ، یکی از مسئولین بلند پایه ای دولت ایران ، طی مصاحبه ای اعلام کرد که مرغ کیلوی پنج هزار هفت صد تومان

  (5700 تومان) به مردم عرضه میشود. هیچ کس حق ندارد از آن بیشتر بفروشد. لذا برای کنترل قیمت ها ... نظارت و برسی های ما هم در ماه مبارک رمضان تشدید میشود... .

  برای آن که تجربه دیروز تکراز نشود؛ امروز زودتر به فروشگاه محل مراجعه کردم، دیدم خلوت و "سوت و کور" است. یک خانم پشت کامپیوتر نشسته چون مشتری نداشت ،  برای خودش از بکاری، ذکر می گوید! کامپیوترش را هم خاموش کرده بود.
  پرسیدم: مرغ ندارید؟
  - نه. شنبه میاریم.
  - ساعت چند بیام ؟
  - با یک لبخند مقیرانه ای گفت: دگه مرغ آزداد شده !
  - کیلوی چند است ؟
  - فکر کنم گفت: هفت هزار دو صد تومان (7200). به نظرم آمد که این خبر واحد است و حجیت ندارد! زود میرم فروشگاه گشتارگاه نگین و امروز بالاخره مرغه را می گیرم. راه افتادم از خیابن کارگر به سمت آذر. هنوز از یک استگاه از میدان امام دور نشده بودم که دیدم همه گردن ها چرخیده به سمت برون از شیشه اتوبوس به پیاده رو زول زده بودند و هیچی هم نمی گفتند!! وقت به دقت نگاه کردم، از بس که تعجب آورد بود، در چشمانم به صورت یک نوار و خط نامنظمی عریض طویلی سیاه رنگی، به عرض دو متر و اندی و به طولی بیش از بیست متر ، جلو مغازه ها روی سنگ کشیده شده بود و میرفت و میرفت تا میرسید به یک گاراژ که آن آخذس هم خوب پیدا نبود! تازه داخل گاراژ این خط عریض تر می شد که در قسمت روشنای سمت شرقی آن دیده می شد که مردان هم در عرض زنان ، صف گرفته اند و برای بدست آوردن مرغ زرّه ، زرّه پیش میروند. ولی دامنه ای صف مردان از برون گاراژ و آفتاب برچیده شده بود و به داخل گاراژ رسیده بود. ولی صف زنان همچنان در دله ای آفتاب از گرمای 40درجه او کسب فیض می کردند.

  باورم شد که "خبرواحد حجت نیست"! تارسیدم به به آذر و فروشگاه گشتارگاه مرغداریِ نگین. با تأسف دیدم که روی میز توضیح کننده مرغ ، در تابلوی کوچک کاغذ A4   نوشته شده است: "مرغ تازه تمام شد"!. از فروشندن پرسیدم، کی آمد که الآن تمام شده است؟

  - همین الآن برو، در تمام مغازه ها مرغ هست! ... خیلی خوشحال شدم که ... اما قید بعدی را که آورد، این فرضیه که "خبر واحد حجت نیست" را باطل کرد؛ و آن این بود "دگه مرغ آزاد شد" کیلوی هفت هزار و چهار صد (7400)تومان توی همه مغازه ها هست.


  [ پنج شنبه 91/5/5 ] [ 12:37 عصر ] [ 1000Hasani ] [ نظرات () ]


  .: Weblog Themes By WeblogSkin :.
  درباره وبلاگ

  دوستان! چند سالی در کشور خودم به نام افغانستان آواره تر از دیار دگرانم، حال این معنی را بر خویش دارم می­ قبولانم که برای مردم ما هجرت، سفر دور درازی است که انتهای آن محکمه عدل الهی است. لذا هروقت دلم از نا مردمی ها و نامردی های اطرافیان و سران بی سر و حاکمان متعصب سود جویِ کشورم ... می گیرد سراغ « سلام مهاجر » رفته دل نوشته های که قطرات دریای دل گرفتگی های هجران همیشه خانه بدوشی هست را باشما در میان می گذارم . باری عزیزان؛
  این جهان همچون درخت است‏ اى کرام
  ما بر او چون میوه‏ هاى نیم خام سـخـتـگـیرى و تـعـصـب خـامى است
  تا جنینى کار خون آشامى است
  موضوعات وب
  امکانات وب


  بازدید امروز: 12
  بازدید دیروز: 26
  کل بازدیدها: 314397
  تماس با ما